Напоследък, в процеса на търсене на удобни и скалируеми решения, се убеждавам все повече в качествата на
PostgreSQL като високопроизводителна и функционална свободна система за бази данни с отворен код. Горещо я препоръчвам на всеки, който има възможност да я използва, т.е. ако софтуерът, който смята да използва, не изисква точно определена СУБД.
Преди няколко дни се заех с постепенната миграция на някои неща от
MySQL, започвайки от мейлсистемата. Пощенската система на този сървър, на който се хоства и http://bglog.net е комплексно решение, включващо:
- Postfix - основен MTA
- Courier-authdaemon/pop/imap
- Amavis - интерфейс към антивирусен скенер (какъвто ви хареса)
- PostgreSQL - съхранява данните на виртуалните потребители и домейни
- Hastymail - уебмейл система, ползваща imap (много лека и бърза, оправя се безпроблемно с десетки хиляди писма, съхранявани в imap сървъра)
- Postfixadmin - удобен уебинтерфейс за управление на цялата работа. Отскоро поддържа PostgreSQL (първоначално работеше само с MySQL), но за безпроблемната работа се наложи малко пачване, което даде като резултат един tarball, който съм публикувал тук.
Postfixadmin позволява да контролирате потребителите, които се явяват администратори на домейни, да добавяте, премахвате и редактирате домейни и пощенски кутии; за всеки домейн можете да зададете максимум брой кутии, псевдоними, подразбираща се квота и т.н., а обикновените потребители могат да си сменят паролите и да пренасочват писмата си където пожелаят... Възможностите са много, а интерфейсът е удобен:
Благодарение на комбинацията от гореизброения софтуер сега имаме една едновременно бърза и мащабируема система за електронна поща, която същевременно се управлява изключително лесно и интуитивно и не изисква никакви специални познания от страна притежателите на пощенски акаунти или администраторите на цели домейни. Подчертавам, че всичко е решено на базата на софтуер с отворен код и няма нито грам комерсиални продукти.
За да бъдат нещата съвсем пълни обаче, трябваше да пристъпим и към реорганизация на DNS сървъра. Досега използвах
ISC BIND, за който е излишно да говоря. Всеки е чувал за него и за неговите огромни възможности. При мен обаче се чувства чувствителна нужда от едно по-просто решение, което същевременно да предлага и удобни възможности за всеки потребител - събственик на домейн - да управлява зоната си през уебинтерфейс, без да е нужно да е специалист по DNS.
Спрях се на
PowerDNS: богато документиран, официално поддържан в Debian, бързо се интегрира с PostgreSQL, което гарантира бързина и надеждност, идва с приятен и лесен за работа уебинтерфейс -
PowerAdmin.