"Път" при MLM дървово наричам потока от проценти за отсъпка. От разликата в начина, по който са свързани точките в двете структури, идва и основната разлика между възможностите за оцеляване на всяка отделна точка в MLM и Интернет. Докато при Интернет е достатъчно да свържеш един компютър към някой рутер и той вече има достъп до всички останали компютри в мрежата (което е условието му за оцеляване в нея), при МLM всеки нов сътрудник има нужда от Х на брой нови сътрудници, за да оцелее. Под оцеляване в MLM имам предвид, че за него е достатъчно изгодно, за да не се откаже от това да бъде сътрудник. Ако всеки има нужда от Х нови сътрудници, то общият брой сътрудници ще нарасне в геометрична прогресия много бързо. И като казвам много бързо, имам предвид наистина АДСКИ МНОГО бързо. Един пример:
Да предположим, че пазарът наистина е от 3 300 000 човека както спомена Иван в презентацията (което не е съвсем така, но това ще стане ясно след малко) и да предположим, че всеки вербува по двама нови сътрудника на всяко ниво от дървото. На първото ниво ще имаме един човек, на второто - двама, на третото - четирима , на четвъртото - осем и т.н. На всяко ниво ще има два пъти повече хора от предишното. Общият брой на хората в това дърво не може да надвишава 3 300 000 (защото толкова е общият брой на хората, според пазара). Затова дървото ще има най-много 22 нива, като последното няма да бъде запълнено до край (2 на степен 21 е 2 097 152, а 2 на степен 22 е 4 194 304). Това означава, че пазарът ще се насити моментално от сътрудници. Защо това е така? Всяко ниво от дървото отговаря на един момент от времето, в който се събират паралелно всеки от хората в това ниво с още двама нови човека (бъдещи сътрудници от долното ниво), които до сега не са били вербувани. С други думи, достатъчно е да изминат 22 дни като гореописания (или горе-долу половин година, ако срещите се провеждат веднъж седмично) и всеки път да се събират по трима човека, от които единият да е сътрудник на фирмата, а другите двама да са новодошли, за да станат всички 3 милиона и 300 хиляди човека сътрудници на фирмата. Ако Х не е 2, а примерно 4 (както беше в примера на Иван за "максимален индивидуален успех"), дървото ще има само 11 нива. Тоест ще пазарът ще се запълни 2 пъти по-бързо. Ако срещите се провеждат отново всяка седмица, за малко по-малко от три месеца всички ще станат сътрудници на BLL. На презентацията, на която аз присъствах, дойдоха около 20 човека.. сами си направете сметката. Фактът, че не всеки от вербуваните се навива да стане сътрудник променя скоростта на насищането на пазара само с константен фактор. Достатъчно е всеки да събира редовно повечко хора и да успява да убеди двама-трима, за да се получи геометричната прогресия. (Точната формула е, че вероятността да навиеш някого, трябва да е по-голяма от 1 делено на броя на хората, които събираш на всяка среща. Примерно, ако събереш 20 човека, достатъчно е да навиеш двама. Всъщност, колкото и човека да събереш, достатъчно е да навиеш поне двама!)
Насищането на пазара е проблем, защото поставя немаловажния въпрос: На кого ще продаваш това, което си закупил от BLL? От горната сметка е очевидно, че не е изгодно да накараш всички 3 300 000 човека да станат сътрудници. Тогава те няма да купуват един от друг на завишените цени (трупайки проценти за отстъпки на горестоящите сътрудници в дървото), а ще купуват директно от фирмата на по-ниските цени и то само за себе си, понеже никой няма да купува от самите тях. Просто не може всички да са сътрудници, защото тогава няма да има на кого да продават. Така те ще са принудени да се превърнат в купувачи единствено за себе си от BLL. Като казах по-горе, че не е изгодно, имах предвид, че не е изгодно за никой от сътрудниците. Изгодно е само за самата BLL!
И така, горните примери и разсъждения са силно идеализирани, разбира се, но хвърлят достатъчно светлина върху реалността според мен. В нея, естествено, не всеки се навива да стане сътрудник, някои хора се набутват с пари, за да купуват парфюми, които не могат да продадат, а други успяват да съберат достатъчно сътрудници под себе си в дървото, за да си живеят добре. Въпросът е, каква е вероятността ти да си в една от тези категории. Теоретичната вероятност да си от хората, които печелят нещо, намалява експоненциално с времето. Докато вероятността да си в някое от по-долните нива от дървото става все по-голяма. За да се оценят тези вероятности на практика, трябва да знаеш как изглежда дървото от сътрудници в момента. А това е доста трудно, заради самата структура на MLM. Малко хора следят колко души има извън техните поддървета. Всъщност не знам и дали е позволено изобщо. Примерно, мога ли аз да видя кой е вербувал Иван, кого е вербувал още човекът, който е вербувал Иван и т.н.? Тези неща са единственото, от което зависи успехът на цялото начинание! Ако в дървото има много хора и много нива, няма никакъв смисъл да участвате в него, защото ще сте на ниска позиция и няма да печелите от нищо. Колко човека работят в момента за BLL? На кое ниво от дървото стои Иван? Не забравяйте, че вие сте под него!
Още един фундаментален проблем на MLM е, че при този вид маркетинг няма механизъм на регулация, който да е безопасен за мнозинството от участници. Никой не знае колко точно сътрудници са необходими, за да се продадат оптимално продуктите на BLL. Нито самите BLL знаят, нито всеки сътрудник поотделно знае. Това незнание е гаранция за провал! В нормалните фирми има маркетинг отдели, които се стараят да са наясно колко парфюма да се произведат в една година, къде и колко дистрибутори да има, какъв е пазарният дял на продукта и обемът на целия пазар. При MLM фирмите просто няма такива хора и съответно няма никакъв контрол върху това. Единственият начин да се разбере кога е достатъчно е, когато сътрудниците от дървото не могат да продават вече на никого и започват да се набутват с пари. Тогава, рано или късно, цялата структура се сгромолясва под собствената си тежест. Сътрудниците се отказват и са на загуба. Имиджът на фирмата се съсипва. Краят между другото има много общо с този на комунизма, в който също липсваха адекватни механизми за регулация. В допълнение към финансовия крах ще си развалиш и най-вероятно отношенията си с всички тези приятели и роднини, които си вербувал, понеже всеки ще гледа да спасява себе си и да обвинява другите.
Като цяло проблемите с този бизнес са много и за съжаление са фундаментални. Те не зависят от параметрите на схемата- колко точно процента е отстъпката, дали има максимална бройка за хората, които може да вербува всеки, какви са бонусите и дори какъв е продукта и колко е качествен. Дървовидната структура на сътрудниците, липсата на контрол, мотивацията на хората (все пак всеки вербуван ти е конкурент), ефектите върху морала (превръщаш приятелите и роднините си в клиенти??) обричат цялата инициатива на провал за болшинството от хора. Според мен не е вярно, че е лесно да се успее по такъв начин. На практика сигурно е ужасно трудно и ти коства адски много усилия, емоции, време, пари и междуличностни отношения. Така че цялата тази тирада за това, как ще си останем приятели и всички ще печелим заедно милиони, си е чиста проба лицемерие. S-класи получават изключително малко хора, докато средностатистическият сътрудник е по-скоро на загуба. Четох едно изследване за Amway (най-голямата МLM компания в света), в което пишеше, че от 33 000 човека през 2008 г. само 90 са реализирали някаква печалба. 99.7 процента от хората са били на минус. Това са цифрите. При останалите компании не е по-различно. Какъв е средният доход на сътрудниците на BLL? Нямам предвид "кривата на успеха", която така и не стана ясно какво точно измерва.
Още нещо по повод произхода на MLM. По време на разгорещеното си слово Иван каза, че MLM е бил изобретен от двама евреи, които дълго време се опитвали да го легализират в Щатите и няколко години след това получили Нобелова награда по икономика. Ровейки в Google, не успях да намеря кои са били тези хора. Да си призная, не съм направил за целта кой знае колко повече от това да пусна просто няколко търсения. Това обаче, което се открива бързо е, че идеята на MLM е изкопирана от тази на
Великия Карло Понзи (изобретателя на Пирамидите) и наистина дълго време е била нелегална в Щатите, докато накрая с един куп регулации, ограничения и под натиска на лобитата са успяли да я узаконят. Някъде през 70-те години сътрудниците са започнали да се наричат "сътрудници"- не служители на фирмата, а самоосигуряващи се лица. Това е просто юридически трик, в следствие на който компанията престава да носи отговорност за тях. Преди това те са били дистрибутори на договор към нея, което поставя доста повече задължения. Сега всеки сам си е виновен. Пирамидалният произход на MLM обяснява и защо са водени толкова много и ожесточени съдебни спорове по въпроса.
Условието да не говориш за MLM и BLL, ако ти се струва перспективно, също е абсурдно! Защо да не говориш? Аргументът, че другите ще ти се подиграват, е крайно недостатъчен! При положение, че ще си променяш живота така драстично не е зле да чуеш и някое друго мнение по въпроса! Интуитивно всеки, с който споделиш, ще се сети за финансовите пирамиди или ще започне да критикува по някоя от горните точки. Вероятността да те разубедят е много голяма! Не дай си Боже да попаднеш на човек, който е учил икономика, маркетинг или нещо подобно! Втора причина е, че може да попаднеш на друг сътрудник и той да те вербува преди този, от който си научил. Трета причина е, че може да попаднеш на човек, който се е опарил от този бизнес и да той да те разубеди отново. Във всички случаи, дали някой ще ти се подиграва или не, за BLL и тези, които те вербуват, е абсолютно все тая. За тях е важно ти да застанеш под тях в пирамидата и стрелката да сочи от теб към тях.
Има и още въпроси, които ме навеждат на мисълта, че нещо не е наред с MLM. Ето някои от тях: Защо почти всички компании, които се занимават с MLM, продават козметика или хранителни добавки (предимно на основата на Алое Вера): Avon, Oriflame, FLP, LR, Herbalife и др. Дали не е защото продуктите им са слабо популярни и не могат да се наложат по традиционния ред на пазара? Освен това всички тези фирми плюят безочливо по конкурентите си както BLL и разправят, че са най-добрите и най-честните. Що за бизнес етика е това? Какво ще стане, ако някой от Мерцедес каже официално, че в съседната стая на тази, в която се правят моторите на БМВ, се снима немско порно? Второ, защо след като е толкова успешна тази формула на маркетинг, никой друг не я прилага? Все пак хората не са тъпи и ако наистина работеше, всички фирми щяха да правят MLM, вместо да си дават парите за реклами, дистрибутори и тем подобни. Трето, при класическия маркетинг има няколко стъпки - производител, дистрибутор, продавач на дребно и купувач. Освен това има и реклама, PR и т.н. Всички тези неща оскъпяват, разбира се, продуктите. При MLM обаче има нива на дървото, които могат да станат повече от четири-пет. Всяко ниво оскъпява продукта. Кой плаща за това оскъпяване? Отговорът е: сътрудниците, тъй като цените са фиксирани от каталога. Всъщност, лесно се вижда, че аргументът, че посредством MLM се спестяват разходите от реклама и дистрибуция, е гола вода. Тези разходи реално се увеличават с броя на сътрудниците (демек експоненциално), но тъй като се разделят между много повече хора, никой не вижда голямата цифра и съответно се неглижират. Което ме навежда и на четвъртия въпрос. При сметките на Иван за печалбата на всеки сътрудник липсваше графата "разходи". На 1400 лева оборот печелим 400 лева. Добре, но колко са ни разходите за това? Колко време, пари за ядене, транспорт, дрехи, телефонни сметки и т.н. ни костват тези продажби? Колко пари плащаме за да наемем конферентната зала на хотел България за 20 човека, които да вербуваме? Без да се знае това, сметката за печалбата е просто прах в очите. Пето, цялата презентация беше пропита от идеята, че всеки от присъствашите може да направи големи пари без да си мърда пръста. Това е нереално. Няма безплатен обяд! За да печели пари, човек трябва да добавя стойност. В противен случай е просто спекулант, крадец или играе на хазарт. Това за инвеститорите също беше доста пресилено. Те все пак не си лежат по цял ден на плажа в Малибу с коктейл в ръка. И изобщо не е толкова лесно и "готино" да си инвеститор, защото те поемат най-големите рискове и носят най-голямата отговорност от цялата бизнес верига. За да оцелеят в тази среда не могат да си позволят да бездействат за собствено удоволствие, така че е пълна измама, че те водят чак такъв райски живот.
Моят съвет към всеки е да помисли добре преди да се захване с MLM бизнес. Шансът да спечели нещо е малък, защото разликата между MLM фирмите и пирамидите е минимална. Бизнес моделът на MLM има много сериозни фундаментални проблеми и да си затвориш очите пред тях е най-малкото наивно, а при достатъчно голяма инвестиция може да се окаже и фатално!
В Интернет има много материали по въпроса. Пуснете "MLM scam" в Google. Препоръчвам да прегледате и следните две статии, които са много добри:
What's Wrong With Multi-Level Marketing? - подробен анализ на MLM.
Multi-level marketing (a.k.a. network marketing & referral marketing) - накратко обясняват какво е MLM, но главно заради линковете под статията.
FiziLLA