IV. Понятието „алтернативно земеделие“и какво налага отглеждането на алтернативни култури
Алтернативно земеделие:
Алтернативното земеделие е систематичен подход към земеделието, целящ намаляване на замърсяването на селскостопанските площи, засилване на устойчивостта и подобряване на ефективността и рентабилността.
Като цяло, алтернативно земеделие набляга на управленски практики, коитосе възползватот природните процеси (напр.хранителните цикли, фиксация на азот и вредители-хищник отношения), подобряване на хранителната база в почвата чрез сеитбообращения и агрономични практики, които водят до запазване на производствения потенциал и физическите характеристики на земята, както и избирателно използване на торове и пестициди, за да се осигури ефективност на производството и съхраняване на почвата, водата и биологичните ресурси.
Примери за алтернативни земеделски практики са:
- Използванена ротация на културите;*
- Животинско и зелено торене на почвата и водата;
- Щадящи системи за обработка напочвата и методи за засаждане;
- Интегрирано управление на вредителите.
В съгласие с теорията за устойчиво земеделие, алтернативното земеделие се фокусиравърху тези земеделски практики, които излизат извън традиционните или т.нар. конвенционалното земеделие, макар и последното да не изключва конвенционални практики, които са в съответствие с цялостната система.В този смисъл е важно да се отбележи, че алтернативното земеделие не изключва традиционно установените производства, стигаконвенционалните земеделски практики да не противоречат на цялостната система.
Едно от основните направленияна алтернативното земеделие е биологичното земеделие (биологично растениевъдство и животновъдство). То включва технологии като:
- Свободно пашуване и отглеждане на животни на открито;
- Технология на биологичното пчеларство;
- Конкретни и общи принципи за отглеждането на различни култури и видове стопански животни по биологичен начин.
Биологичното земеделие е цялостен системен подход, основан на система от процеси, които водят до устойчивост на екосистемите, запазват храните, добрите хранителни стойности, хуманно отношение към животните и социална справедливост.
Биологичното земеделие е цялостна система за управление на производството, която насърчава и укрепва устойчивостта на агроекосистемата, включително и биоразнообразието, биологичните цикли и почвената биологична дейност.За биологичното земеделие е характерно отговорното използване на енергията и природните ресурси, поддържането на биологичното разнообразие и на местния екологичен баланс, съхраняването и подобряването на плодородието на почвата, хуманното отношение към животните и внимание към специфичните имповеденчески нужди. Отглеждането на животни по биологичен начин, или биологично животновъдство означава да се отглеждат адаптирани към местните условия породи животни, като се прилагат методи на отглеждане, близки до естествения начин на живот, които понижават стреса и осигуряват добро здравословно състояние. Животните се хранят с биологично произведени фуражи, забранено е използване на регулатори на растежа и е ограничено до минимум използването на антибиотици. Също стриктно се следи съотношението между броя на животните и обработваемите площи. Задължително е осигуряването на достатъчно пространство за изява на естественото им поведение като разходка и паша на открито и т.н.
Основни причини за отглеждане на алтернативни култури:
Все повече се разчитана алтернативни култури поради:
- Стремеж към устойчиво развитие;
- Намаляващо агробиоразнообразие;
- Здравословни ползи, свързани с уникални хранителни качества.
ДОКЛАД - ВЪЗМОЖНОСТИ И ДОБРИ ПРАКТИКИ, СВЪРЗАНИ С РАЗВИТИЕ НА АЛТЕРНАТИВНО ЗЕМЕДЕЛИЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА „МИГ ОБЩИНИ МИНЕРАЛНИ БАНИ -ЧЕРНООЧЕНЕ“ (2017)