Опустошените общества на бившия Източен блок

от arebe magare на 18 ноември 2024, 01:25

 

Другата Голяма депресия

През 1989 г. източногерманската младеж срина Берлинската стена. Тя мечтаеше за мир и благоденствие. Но последвалите реформи нямат почти нищо общо с надеждите, породени от това събитие. Настоящата статия описва техните обществени последици, сравними с тези на преживяна война.

JPEG - 370.4 kio

ДУМАТА gaslighting (газлайтинг) e трудно преводима (1). Речникът Merriam-Webster обяснява значението ѝ като „дълготрайна психологическа манипулация върху определен човек, целяща жертвата да преоцени собствените си мнения, спомени и представи за реалността“. Ако упражните подобно въздействие върху дадена личност, твърде възможно е тя да изпадне в гняв, когато разбере, че е била подведена. Но ако е насочено срещу хиляди хора и засяга оценката им за голяма икономическа и политическа промяна, можете да очаквате много по-тежки последствия.

Всичко започна преди 35 години, през ноември 1989 г., когато възторжено множество започна да се изкачва по Берлинската стена, внезапно оказала се непотребна. От Полша до България, комунистическите режими се сгромолясаха. В бившите авторитарни държави се организират свободни избори, съветският флаг е снет от покрива на Кремъл… Студената война приключваше по необичаен начин: епохата възбуждаше оптимизъм, увереност, че бъдещето ще е по-благодатно.

Гражданите на Източния блок се възторгваха от установяването на демокрацията, премахването на ограниченията за пътуване, края на всеобщия надзор и потисничеството. Свободният пазар трябваше да измести овехтелите държавни предприятия, откривайки ера на икономически растеж. Скоро щеше да настъпи времето на консуматорското общество, за което мечтаеха населенията, отвратени от опашките пред магазините и недостига на продукти.

Рухването на плановата икономика щеше, разбира се, да промени и системата на гарантирана заетост, да сложи край на едно общество, осигуряващо социална мрежа, която поддържа основните потребности на всички хора. Гражданите обаче получиха уверения, че всичко ще бъде наред. На 1 юли 1990 г., деня в който западната марка се превърна в официална валута на Обединена Германия, канцлерът Хелмут Кол обяви по телевизията следния ангажимент: „Никой няма да изпадне в по-лошо положение от преди, а голям брой хора ще подобрят благосъстоянието си“.

Нещата обаче не протекоха, както бе предвидено. В повечето бивши социалистически страни разпадането на СССР предопредели упадък, по-продължителен и по-дълбок от Голямата депресия през 30-те години на миналия век. Той причини опустошителни щети в живота на 420 милиона души, 9% от световното население. Спад на производството, хиперинфлация, спад на раждаемостта, експлозивен ръст на неравенствата и престъпността, масова безработица и премествания на населения, повишена смъртност – все хуманитарни щети, безпрецедентни за мирно време.

„Твърде голям шок, недостатъчна терапия“

ПРЕЗ десетте години, последвали преминаването към капитализма (2), в 27-те посткомунистически страни, които изследвахме с Мичъл Оренстин, 47% от населението изпада под нивото на бедност, определено от Световната банка за този район (5,50 долара на ден). Между 1990 и 1998 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в бившите съветски републики е спаднал със 7% годишно, тъй че през 1999 г. най-малко 191 милиона мъже, жени и деца са изпитвали тежки материални затруднения.

Това пропадане е оставило следи включително във физиологично отношение. През 2017 г. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) констатира, че пълнолетните лица, родени в началото на 90-те години са средно с 1 сантиметър по-ниски от родените през предишното и следващото десетилетие (3) – разлика, подобна на тази, която изследователите наблюдават при лицата, родени в райони на войни.

Някои западни съветници бяха предвидили трудностите и дори заговориха за „шокова терапия“. Но смятаха, че всичко ще премине като неприятен период, а радостта от политическата свобода ще поддържа стабилност сред населението. „Когато хората желаят коренни промени, те са готови да приемат доста големи изпитания, за да ги постигнат“, твърдеше шведският икономист Андерс Аслунд през 1992 г. (4).

Първият тревожен сигнал прозвуча още през 1993 г., когато руските избиратели гласуваха срещу процес на реформи, протичащ с прекалено голяма скорост. В бившия Източен блок милиони хора загубиха работата си или бяха принудени да се пенсионират преждевременно, а освобождаването на цените, макроикономическата нестабилност и хиперинфлацията топяха спестяванията им. Докато бившите политически елити се превръщаха в нова хищническа олигархична класа, престъпността и корупцията разяждаха обществото. В резултат на невиждани по-рано нива на неравенство се оформиха шепа хипербогати и цели армии от бедни.

Отчитайки санкцията на избирателните урни, Строуб Талбот, тогавашен съветник на президента Бил Клинтън, заяви, че ходът към свободен пазар е причинил „прекален шок и недостатъчна терапия“. Известният унгарски икономист Янош Корнай, застъпващ се първоначално за силови методи, изрази безпокойството си от „ваймаризация“ на Източна Европа. „Спадът на реалните доходи на голяма част от населението и непознатото по-рано явление на масова безработица породиха широко икономическо недоволство, пише той през 1993 г. Ако интензивността и обхватът на това недоволство стигнат до критичен праг, това ще доведе до сериозни проблеми“ (5). Напомняйки за условията, улеснили достъпа на Адолф Хитлер до властта, той подчертава, че „икономическото разочарование създава плодотворен терен за демагогия, лесни обещания и израстване на авторитарни ръководители“.

Тези предупреждения остават безрезултатни и това поставя начало на газлайтинга. В пряк отговор на Талбот, министър-председателят на Естония Март Лаар заяви, че „руснаците се нуждаят от още повече, а не от по-малко шокова терапия“. В статия, публикувана от Ню Йорк Таймс през 1994 г., той приема, че „сред народите от района недоволството нараства“  (6). Но вместо да признае за съвсем реалните им страдания, Лаар ги сравнява с „разглезени деца“, които „проявяват склонност да се превърнат в непокорни, арогантни и тиранични възрастни“.

Докато „голямата депресия“ на посткомунизма продължава през 90-те години, агенциите на ООН започват да събират документация за въздействието ѝ върху здравето и благосъстоянието на хората и да изявяват тревога за дългосрочните политическите последици. През 1999 г. доклад на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) показва, че след 1990 г. алкохолизмът, наркоманията и самоубийствата са причинили смъртта на 9,7 милиона хора в зряла възраст (7).

Опустошението не вълнува особено твърдите привърженици на „свободния пазар“. Вместо да пледират за промяна на курса, те приспособяват начина си на говорене. Приемат, че рецесията няма да е толкова кратка и повърхностна, колкото е предвидено, но друго решение няма. Обясняват, че избраният метод е най-кратък и ефикасен. Световната банка признава, че в Беларус – чието авторитарно правителство се възпротивява на шоковата терапия – населението е пострадало по-малко от другите, но дори тогава западните икономисти не променят мнението си, а поставят под съмнение статистическите данни, документиращи всеобщата криза. През 2001 г. Андерс Аслунд твърди, че сривът през 90-те години е „мит“ и че преминаването към капитализъм „може по същество и да не е подронило благоденствието“ (8). Излиза, че жителите на Източна Европа не само не са пострадали от най-тежката криза от 30-те години насам, но че такава въобще не е съществувала. Учебникарски пример за газлайтинг.

Да се плати цената на политическата арогантност

ОПАСЕНИЯТА от „ваймаризация“, изразени през 1993 г. от Янош Корнай, изглеждат днес пророчески. Авторитарни ръководители като Владимир Путин в Русия или Виктор Орбан в Унгария се появиха в няколко страни в отговор на устойчивото чувство на фрустрация пред неизпълнените обещания на демокрацията и свободния пазар, както и на усещането, че засегнатите страни изпадат в по-ниска категория на западното семейство. Макар че обединяването на Германия показва, разбира се, и добри страни, голям брой източногерманци все още смятат трите последни десетилетия за „тридесет години индивидуално и колективно оклеветяване, дискредитиране, осмиване и презрително изключване“, обяснява университетският преподавател и есеист Дирк Ошман в книга, публикувана през 2023 г. (9).

На последните местни избори крайнодясната пария „Алтернатива за Германия“ (AfD) постигна безпрецедентен успех в източната част на страната. Тя се класира на първо място в Тюрингия, с близо 33% от гласовете. Спечели 30,6% в Саксония, заемайки второ място, малко зад християндемократите. Класира се също втора в Бранденбург, с 29,9% от гласовете, на само 1,2% след социалдемократите.

Ако комунизмът „по съветски образец“ бе катастрофа за много хора, то късогледият триумфализъм на Запада в края на Студената война предизвика катастрофален преход към капиталистическия пазар. Светът плаща днес за тази политическа арогантност. Газлайтингът, който западните ръководители упражниха спрямо народите на Източния блок, не оправдава военната инвазия в Украйна. Той не оправдава и репресивните политики на Орбан в Унгария, нито може да оправдае депортирането на имигранти, предлагано ат AfD.

Но когато сееш семената на опустошение, трябва ли да се изненадваме от това, което се появява?

Кристен Готзее

* Професор, специалист изследовател на Русия и Източна Европа, членка на Групата по антропология на Пенсилванския университет.
Превод Станимир Делчев
 

(1По заглавието на пиесата Gas Light („Светлина от газената лампа“) на Патрик Хамилтън от 1938 г. и едноименния филм с Ингрид Бергман от 1944 г. В произведението съпруг манипулира жена си, за да я убеди, че страда от тежко психическо заболяване. Героинята мисли, че полудява, но по-късно става ясно, че съпругът ѝ, който е престъпник, я е убеждавал, че е луда, за да дискредитира наблюденията ѝ над неговите действия (бел. преводача).

(2Kristen Ghodsee и Mitchell Orenstein, Taking Stock of Shock. Social Consequences of the 1989 Revolutions (Преглед на шока. Социални последици от революциите през 1989 г.), Oxford University Press, 2021.

(3„Transition report 2016-17“, Европейска банка за възстановяване и развитие, 4 ноември 2016, www.ebrd.com

(4Anders Еslund, Post-Communist Economic Revolutions. How Big a Bang? (Посткомунистически икономически революции. Колко голям е взривът?), Център за стратегически и международни изследвания, Вашингтон, DC, 1992.

(5Janos Kornai, „Transformational recession. A general phenomenon examined through the example of Hungary’s development“ (Трансформационна рецесия. Едно общо явление, разгледано на примера на развитието на Унгария), Economie appliquée, vol. 46, № 2, Париж, 1993.

(6Mart Laar, „The Russians need more shock therapy, not less“ (Руснаците се нуждаят от повече шокова терапия, а не от по-малко), Ню Йорк таймс, 27 януари 1994.

(7„Le coût humain de la transition. La sécurité humaine en Europe du Sud-Est“ (Човешката цена на прехода. Човешката сигурност в Югоизточна Европа), Програма на ООН за развитие (ПРООН), 1999, https://hdr.undp.org.

(8Anders Еslund, „The myth of output collapse after communism“ (Митът за срива на производството след комунизма), Фонд „Карнеги“ за международен мир, 13 март 2001, https://carnegieendowment.org

(9Dirk Oschmann, Der Osten, eine westdeutsche Erfindung (Изтокът - западногерманско изобретение), Ullstein, Берлин, 2023.



https://bg.mondediplo.com/2024/11/article2126.html